Древният римски град Помпей, разрушен от изригването на Везувий през 79 г. сл. Хр., ще бъде опазван чрез инфрачервени сензори, свързани със сателит.
Те се инсталират сред руините, за да ги предпазят от вредното въздействие на глобалното затопляне, включително проливни дъждове, силни ветрове и екстремни температурни промени.
Благодарение на споразумение със Строителния факултет на Университета в Салерно, на територията на археологическия парк се разполага високотехнологична система за наблюдение, която ще обхване всичките 44 хектара от откритите му разкопки, съобщава ArtPrice.
През последните десетилетия в Помпей се извършва реставрация под ръководството на бившия директор на комплекса Масимо Озана.
Срутването на няколко сгради през 2010-2011 г. предизвика международно безпокойство и Европейската комисия започна „Проекта за големия Помпей“ на стойност 105 милиона евро, за да „защити, поддържа и подобри“ паметниците. Въпреки значителните забавяния, тези работи бяха завършени до края на 2020 г.
Помпей не е първият археологически обект, в който ефектите от глобалното затопляне се проследяват с помощта на нови технологии. През 2019 г. римският Колизеум започна разработването на система за мониторинг, която трябва да бъде пусната в експлоатация през 2022 г.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.