След дълги десетилетия, в които нито един човек не е стъпвал на лунната повърхност, съвсем скоро това може да се промени.
Като част от ръководената от НАСА програма Артемида, астронавти ще се завърнат на Луната веднага след 2024 г., с оглед в крайна сметка да установят дългосрочно човешко присъствие там – място, на което хора не са стъпвали от 1972 г.
За да живеят и работят на Луната обаче, астронавтите ще се нуждаят от много енергия, а на Луната няма електрическа мрежа.
Въпреки че всякакъв брой творчески решения може да са в състояние да помогнат за решаването на този проблем, от години НАСА разглежда ядреното делене като най-практичната енергийна опция за бъдещите колонии на астронавтите и сега космическата агенция прави следващата стъпка в създаването на ядрен реактор на Луната.
„Изобилната енергия ще бъде от ключово значение за бъдещото изследване на космоса“, казва Джим Ройтер, асоцииран администратор на дирекция „Мисия на космическите технологии“ на НАСА (STMD).
След години на разследване на възможностите за лунно ядрено делене в рамките на бившия проект Kilopower, НАСА оглавява изследванията на нов двигател за повърхностната енергия на делене, работейки съвместно с Министерството на енергетиката на САЩ (DOE).
Двете организации сега отправят призив към американските партньори от индустрията да представят концепции за проектиране на енергийни системи за ядрено делене, които биха могли да работят на лунната повърхност и да бъдат готови да изстрелят и демонстрират своя потенциал на Луната в рамките на десетилетието.
Според НАСА малка, лека система на делене – способна да работи на лунен спускаем апарат или лунен повърхностен роувър – може да осигури до 10 киловата електрическа мощност, което би било достатъчно, за да задоволи нуждите от електроенергия на няколко средни домакинства.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.