Кое е селото, с чийто кръст, се освещава знамето, ушито от Райна Княгиня? Кръстът, който дава сила на Хвърковатата чета на Георги Бенковски по време на Априлското въстание.
Родното село на революционера Делчо Уливеров… И селото, за възстановяването на чиято църква, в днешно време, пенсионери събират пари…
В навечерието на Националния празник група млади ентусиасти, обединени в каузата „Нашето време“, разказват историята на село Поибрене, заело малко известна, но ключова роля в Априлското въстание.
Непознати факти и интересни моменти от историята на едно забравено място, изнасят Марио Георгиев и Надежда Шопова, които с лични средства и голямо желание пътуват до Поибрене, за да заснемат своя филм.
„Идеята е, че връх Шипка, чийто снимки с гордост ще споделят всички на 3 март, е само част от Освобождението, а Априлското въстание всъщност е основната причина, за да може сега да се наречем свободни българи. Село Поибрене играе ключова роля във въстанието и с населението, и с църквата си, и с духа на поибренци… И точно това показваме в този мини филм“, споделя Марио.
Патетични и бележити истории намират място във видеото, което е със специалното участие на доц. д-р Атанас Шопов – директор на Исторически музей – Панагюрище. Филмът е качен за свободно гледане в YouТube канала на „Нашето време“.
„Много е важно да кажем, че идеята на „Нашето време“ не е оцветена или повлияна политически. Ние искаме, използвайки силата на изкуството и културата, да припомним важни морални и етични нрави. Историята и славните ни моменти в миналото ни дават изключителен шанс да градим едно здраво наше време, от което пък ще се роди едно много красиво бъдеще“, добавят Марио и Надежда, които са в основата на инициативата.
© Мустак е мъжката зона, която диктува правилата и дава думата на силния пол. Това е мястото на джентълмените от XXI век. Те спортуват, флиртуват, забавляват се… живеят на пълни обороти. Те шофират, обичат, печелят и губят! Те са съпрузи, бащи и приятели!
Коментари