Ако Бърнард Шоу е прав, че мирът е по-труден от войната, то не сме допуснали да стоим дълго в затруднение. Всъщност според някои проучвания от 3 500 г. пр.Хр. до края на XX век е имало – общо и всичко на всичко, 300 години мир.
Ясно е, че за развиването на толкова активна военна дейност се изисква стриктна организация. Това предполага създаване на терминология, разпределяне на функции и йерархия. Така се появили военните звания.
Опитът доказал, че никога не се знае, и се наложило да прибегнем до сформиране на постоянни армии. При непрестанната опасност от война, не е зле да си наясно кой каква подготовка и познания има в тази област.
Така, веднъж получените военни звания, започнали да се запазват. За да им дадем наименования обаче ни е била нужна находчивост. Всяка армия има собствен йерархичен списък, което разкрива голямо поле за изобретателност. Вижте някои от резултатите, подредени в цивилен (азбучен) ред.
Адмирал
През XII век норманите в Сицилия заимстват тази титла от арабските морски командири. През XIII век я приемат арагонците, когато завземат Сицилия. Французите, кастилците и португалците на свои ред я усвояват от тях и така нататък. Амир ал бахр от арабски означава командир на морето.
Ефрейтор
Терминът е създаден в Свещената римска империя, през XVII век. Произлиза от германската дума gefreit – освободен. От една страна гефрайтерите заемали най-рисковите позиции сред войниците, но от друга – извън битка били освободени от някои задължения, например даването на караул. В наши дни ефрейтор е второто звание за войниците или моряците в Българската армия.
Лейтанант
Понятието се появява през Средновековието във Франция. Lieutenant du roi са наричани офицери, изпратени да представляват краля в различните провинции. Lieu означава позиция, а tenant – държане. Държи позицията в смисъл на замества главнокомандващия. В Българската армия, успешно завършилите висше военно училище, получават званието лейтeнант.
Виж още военни звания с интересна етимология
в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.