Сънищата, които завладяват съзнанието ни всяка вечер и често ни оставят в недоумение на сутринта, могат да бъдат от наистина всякакво естество – от напълно реалистични и удовлетворяващи всеки наш копнеж, през леко безсмислени и дори абсурдни, до страшни, които с лекота отнемат възможността ни да заспим отново и нарушават качеството на съня ни.
Представете си обаче да се отпуснете в леглото след дълъг и изтощителен работен ден и вместо обичайните шантави сънища, мозъкът ви да проектира нещо напълно ново в съзнанието ви. Нещо напълно непознато не само за вас, като вид сън, а за цялото човечество, като откритие. Точно това се е случило с няколко на пръв поглед съвсем обикновени хора, които обаче впоследствие се превръщат в едни от най-известните изобретатели в историята, подпомогнали и променили изцяло хода на събитията. Нека видим кои са те и с какво са допринесли техните сънища.
Алберт Айнщайн и теорията на относителността
Веднъж световноизвестният физик Алберт Айнщайн сънувал как се разхожда във ферма, оградена отвсякъде с електрическа ограда. В единия ѝ край имало стадо крави, които били промушили главите си през оградата и пасели от реколтата. В този миг се задал фермерът с устройство в ръка, което подава ток към оградата. Когато го включил, Айнщайн видял как всички крави едновременно отскочили назад.
След като изкоментирал това с фермера, той му отвърнал, че кравите не отскочили едновременно, а една по една, подобно на Мексиканска вълна. Двамата поспорили известно време, докато най-накрая Айнщайн не проумял, че в зависимост къде си застанал, на светлината ѝ отнема различно време, за да достигне до очите ти. Така се родила идеята за теорията на относителността.
Нилс Бор и структурата на атома
Бащата на квантовата механика Нилс Бор получил своята докторска степен през 1911 г. Той придобил широка известност благодарение на умението си да разрешава изключително сложни физични проблеми, които за повечето му колеги били меко казано невъзможни. В негова главна цел се превърнало желанието му да разбере структурата на атома, но все нещо не му се връзвало. Една вечер Бор си легнал да спи и му се присънили атоми. Той видял множество електрони, въртящи се около ядрото на атома по начин, подобен на движението на планетите около Слънцето.
При самото си събуждане, той бил убеден, че това е отговорът на всичките му въпроси и безнадеждни до момента опити. Като учен обаче, Бор бил наясно, че са му нужни доказателства преди да обяви на света своето откритие. Върнал се в лабораторията си, където успял да затвърди видяното в съня си. Впоследствие спечелил Нобелова награда за физика, като откритието му било обявено за едно от най-значимите в историята.
Д-р Джеймс Уотсън и ДНК
Биолозите Джеймс Уотсън и Франсис Крик работели дълго време върху определянето на структурата на ДНК, но изпитвали сериозни затруднения с начинанието си. Една вечер д-р Уотсън имал необичаен сън, в който се катерел по увито стълбище. На следващия ден, след като разказал съня си на своя колега и двамата поразсъждавали върху него, стигнали до прозрението, че този сън е бил съдбоносен и им помогнал да определят двойната спираловидна структура на ДНК – такава, каквато я познаваме днес. Това, от своя страна, им носи Нобелова награда за физиология или медицина през 1962 г.
Дмитрий Менделеев и периодичната таблица
В продължение на цели 10 години руският учен Дмитрий Менделеев се е опитвал да свърже всички химични елементи в таблица, вземайки предвид техните свойства и атомно тегло. След три изтощителни дни в непрестанни опити да ги категоризира, Менделеев заспива на бюрото си от умора. В съня му се явява не какво да е, а подредбата на всички елементи в така желаната от него таблица. В мига, в който отваря очите си, той начертава видяното на лист хартия. По този начин човечеството се сдобива с най-важното откритие в областта на химията – Менделеевата таблица.
Фредерик Бантинг и инсулинът
След като майка му умира от диабет, канадският лекар Фредерик Бантинг е твърдо решен да открие лек за коварната болест. Неговите знания по хирургия, съчетани с тези на неговия асистент за диабета, сформират перфектния екип, провел множество изследвания и експерименти по въпроса. Една сутрин към 02:00 ч. Бантинг се събужда от изключително ярък сън. Той надрасква набързо на лист хартия около 25 думи, които споделя на следващия ден със своя асистент и това се оказва повратната точка на всички техни опити до момента.
Оказва се, че Фредерик Бантинг е сънувал специфичен експеримент, който впоследствие прилагат върху куче, болно от диабет и остават изумени от резултата. Благодарение на този сън инсулинът е открит, а животите на милиони хора по света – спасени.
Елиас Хоу и иглата на шевната машина
Преди шевната машина, изобретена от Елиас Хоу, да бъде пусната в експлоатация, е било нужно да се намери начин конецът да бъде вдяван в иглата. Решението на този проблем, както можете да предположите, осенило Хоу именно в съня му. Той сънувал, че трябвало да изработи перфектната действаща шевна машина за краля на далечна страна. Бил му поставен срок от 24 часа, след изтичането на които го очаквала смъртна присъда. Елиас Хоу изпробвал всякакви варианти, но за съжаление напълно безнадеждно, вследствие на което се отказал и зачакал сетния си час в униние.
Когато изтекло отреденото му време и го повели към мястото на екзекуцията, Хоу забелязал дупка на техните копия, в близост до острието. В този момент го осенила идеята и помолил за още малко време. Елиас се събужда от този сън в 04:00 ч. сутринта, а в 09:00 ч. иглата на шевната машина вече била изобретена.
Мери Шели и Франкенщайн
През далечната 1816 г., когато е едва на 18 години, английската писателка Мери Шели заминава за Швейцария заедно с бъдещия си съпруг. Там те прекарали цяло лято в компанията на други свои приятели. Една дъждовна вечер тема на разговор станал животът и възможността един труп да бъде съживен отново. Във връзка с мрачната посока, в която са поели, един от приятелите им предложил да си организират състезание по писане на призрачни истории.
Когато същата вечер Мери си легнала да спи, целият разговор и твърденията в негова защита, които тя самата изказала, се превърнали в най-странния сън, който е имала до момента. Тя сънувала учен, който оживено се опитвал да вдъхне живот в безжизнена материя. Видяла разтегнат мъж, който, под влиянието на мощен механизъм, показал признаци на живот. Събуждайки се, потресена от преживяното, Мери Шели се захваща и написва световноизвестния роман „Франкенщайн“.
Лари Пейдж и Google
Тепърва приет в Станфордския университет през 90-те години на миналия век и развълнуван до неузнаваемост, Лари Пейдж имал странно видение в съня си, за което днес цял свят му благодари. Той сънувал, че по някакъв начин е успял да изтегли цялата информация от мрежата. Успял и да запази линковете към нея на стар компютър. Анализирайки връзките между страниците, той успял да създаде алгоритъм. Щом се събудил, Пейдж записал всичко, което си спомнял, и го приложил в реалността. С помощта на новосъздадения алгоритъм той създал нова интернет търсачка, първоначално наречена BackRub, днес позната като Google.
Това са едни от най-големите открития за човечеството и част от нещата, променили коренно живота ни. Факт е, че доста често в сънищата си намираме отговорите на въпроси, които иначе ни тормозят денонощно. Изброените в днешната статия случаи са самото доказателство за това. Може би не е лошо от сега нататък и ние да държим по лист хартия на нощното си шкафче. Току-виж ни е сполетял някой съдбоносен сън, който, ако не да помогне на цялото човечество, поне да съдържа информация, която да бъде от голяма полза за нас самите.
Ванеса е завършила “Приложна лингвистика” във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Страстта ѝ към писането ѝ дава тласък към старата столица, където намира и голямата любов. Животните, книгите, разходките сред природата и пълноценно прекараното време с любими хора са ключът към нейното пълно щастие.