Много хора подценяват колко и какви рискове крият мобилните устойства за сигурността. Смартфоните са изключително популярна мишена, тъй като стават все по-широкодостъпни.
Google стават все по-опитни в откриването на опасни и фалшиви приложения, но въпреки всичко поради огромния брой на налични приложения, не можем да бъдам напълно сигурни.
Също така имайте предвид, че и някои от най-популярните и „одобрени“ приложения, на които сте свикнали да разчитате, може да представляват по-голяма опасност, отколкото си заслужават. Ето кои приложения ви съветваме да изтриете, ако се притеснявате са вашата сигурност.
Да започнем с новите попълнения
Специалисти откриват нова опасност за сигурността в 9 популярни приложения за Android. Приложенията са премахнати от Play Store, но междувременно са били изтеглени поне 7 милиона пъти.
Според Dr.Web, който прави проучване върху тях и публикува доклад, тези приложения използват тайни скриптове, с които се опитват да откраднат потребителски имена и пароли за достъп до Facebook. Самите приложения обещават услуги за редакция на снимки, образователно съдържание, хороскопи и премахване на нежелани файлове – но всичко си идва с цена и това са досадните реклами.
Общото между приложенията е, че предлагат безплатно спиране на въпросните реклами, ако потребителя се съгласи да влезе чрез Facebook.В действителност, приложенията са били разработени с алгоритми, способни да заредят реалната уебстраница на Facebook и да копират данните за достъп на жертвата.
Това са зловредните приложения, открити от експертите на Dr.Web:
PIP Photo (5.8 млн. инсталации)
Processing Photo (500 хил. инсталации)
Rubbish Cleaner (100 хил. инсталации)
Inwell Fitness (100 хил. инсталации)
Horoscope Daily (100 хил. инсталации)
Аpp Lock Keep (50 хил. инсталации)
Lockit Master (5 хил. инсталации)
Horoscope PI (1000 инсталации)
App Lock Manager (10 инсталации)
Ако сте сред хората, които са изтеглили някое от тези приложения, за да се защитите, трябва незабавно да ги деинсталирате. Откажете и всички предоставени разрешения, които сте им дали на профила си във Facebook.
Потенциална опасност
Има и други приложения, които са станали популярни през годините, но това не означава, че са съвсем безопасни. Според експертите по онлайн поверителност те могат да навредят на вашия смартфон. Изследователят по сигурността Ян Янгрен пише в публикация в блога на VPN
„Тези приложения са невероятно популярни и потенциално опасни. Това е така, защото те искат от потребителите да им дадат разрешения, от които приложението не се нуждае. Разрешения, като например да имат достъп до локацията ви по всяко време, да използват камерата ви и дори да използват телефона ви без ваше знание.“
Блогът разкрива тези приложения като потенциална опасност за сигурността на потребителя:
Security Master – Antivirus, VPN, AppLock, Booster
Clean Master – Antivirus, Applock & Cleaner
Antivirus Free 2019 – Scan & Remove Virus, Cleaner
360 Security – Free Antivirus, Booster, Cleaner
Antivirus Android
Virus Cleaner 2019 – Antivirus, Cleaner & Booster
Super Cleaner – Antivirus, Booster, Phone Cleaner
Antivirus Free – Virus Cleaner
Virus Cleaner, Antivirus, Cleaner (MAX Security)
Super Phone Cleaner: Virus Cleaner, Phone Cleaner
Super Security – Antivirus, Booster & AppLock
Antivirus & Virus Cleaner (Applock, Clean, Boost)
360 Security Lite – Booster, Cleaner, AppLock
Antivirus Free 2019 – Virus Cleaner
Antivirus Mobile – Cleaner, Phone Virus Scanner
Популярните
Много от верифицираните приложения, които са популярни от доста време също могат да бъдат подозрителни по отношение на сигурността.
Експертът по киберсигурност Рафи Джафари, съосновател на Caveni Digital Solutions споделя „Ако търсите приложения, които да изтриете, за да защитите информацията си, първият виновник по всички параграфи е Facebook. Самият мащаб на събирането на данни от тях е зашеметяващ и често е по-натрапчив дори и от компании като Google. Ако трябва да изберете едно приложение, което да премахнете, за да защитите данните си, нека бъде Facebook.“
Facebook Messenger
Тъй като Messenger е отделно приложение от Facebook, Атила Томашек, експерт по цифрова поверителност в ProPrivacy, смята, че е важно да се обърне внимание и на него.
„Въз основа на плашещо слабия подход на компанията към защитата на личните данни на потребителите, изтрийте приложението без да се замисляте“, казва Томашек. „Съобщенията, които изпращате и получавате с помощта на приложението Facebook Messenger, не са криптирани, което означава, че всички ваши съобщения са ясно видими за всеки служител на Facebook със съответните разрешения.“
Обърнете внимание и на тези приложения:
Cam Scanner
WhatsApp
Приложения, които включват светкавицата на камерата ви като фенерче
Приложения, които използвате да следите камери за наблюдение
Много от тези приложения са безплатни, но се поддържат от реклами, и често изискват разрешения, като например запис на звук и информация за контактите ви, за да функционират правилно. Вашите данни от тези приложения могат да бъдат продадени на трети страни.
Принципът е простичък
Всички приложения са свързани с определен риск. Независимо от приложението, се препоръчва на потребителите винаги да преглеждат разрешенията, да деактивират услугите за определяне на местоположението, когато това е възможно (въпреки че някои приложения няма да работят без тях), и да изключват геотагирането на снимките им. Деактивирайте разрешенията, ако не сте съгласни приложението да има такъв достъп до данните в телефона ви или не можете да се сетите за причина, поради която това приложение се нуждае от такова разрешение. Ако е невъзможно да деактивирате дадени разрешения, деинсталирайте приложението.
– Източник: edna.bg –
© Мустак е мъжката зона, която диктува правилата и дава думата на силния пол. Това е мястото на джентълмените от XXI век. Те спортуват, флиртуват, забавляват се… живеят на пълни обороти. Те шофират, обичат, печелят и губят! Те са съпрузи, бащи и приятели!