В наши дни AI вече е реалност на работното място и променя начина, по който работим. Инструментите, които предлага изкуственият интелект, еволюират от средство за подобряване на ефективността до инструмент, който може да подпомага вземането на решения и творческите дейности. Въпреки че в някои професии въздействието на внедряването на AI в рутинната дейност се усеща по-бавно, проучване на Microsoft показва кои професии вече извличат ползи от използването на изкуствения интелект.
AI ускорява, улеснява и подобрява работата в тези професии
Според проучването степента на подобрение се определя главно от две неща – вида на работа и количеството данни, които служителите използват. Дейности, които включват използването на големи обеми данни, като например анализирането на информация за клиенти, отбелязват най-голямо подобрение благодарение на изкуствения интелект. Служителите, работещи в сферата на киберсигурността, разработването на продукти, продажбите, техническата поддръжка, маркетинга и връзките с обществеността, са първите, които се убеждават в способността на AI да подобри ежедневната им работа, като им предоставя възможности за иновации, намалява повтарящите се задачи и дава възможност за вземането на по-информирани и следователно по-бързи решения.
„Много от нашите клиенти, намиращи се в Адриатическия регион, отбелязват непрекъснато как инструментите с изкуствен интелект революционизират тяхната производителност, а също и повишават квалификацията на екипа за по-стратегически роли. И тъй като изкуственият интелект продължава да променя индустриите, ние трябваше да предефинираме начина, по който мислим за технологиите и да ги използваме, за да създаваме бизнес стойност.
Макар да признават неговото значение, множество организации все още нямат официални стратегии за изкуствения интелект, което води до това служителите да използват лични инструменти за изкуствен интелект, които могат да застрашат сигурността и неприкосновеността на личния им живот. От решаващо значение е компаниите да внедрят стандартизирани и готови за предприятията инструменти за изкуствен интелект, както и да осигурят цялостно обучение, за да гарантират едновременно сигурно и ефективно неговото използване“, коментира мениджърът Калин Димчев.
Киберсигурност, продажби, бизнес развитие, маркетинг и комуникации са сред Топ 5
Съвременните нарастващи киберзаплахи изискват постоянно внимание и бърза реакция. Изкуственият интелект помага, като анализира големи обеми от данни, разпознава модели и идентифицира проблеми в реално време. Това позволява на специалистите по IT и киберсигурност да се съсредоточат върху планирането и по-бързото реагиране на заплахите. AI може също така да автоматизира задачи като наблюдение на заплахите и справяне с първични инциденти, като освобождава експертите за по-сложни разследвания и решения.
В сферата на продажбите изграждането на силни взаимоотношения и сключването на сделки са от ключово значение за успеха. AI трансформира продажбите чрез бърз анализ на данните на клиентите и персонализиране на имейлите. Това помага на търговските представители да се съсредоточат върху ключови задачи и да отделят повече време за изграждането на взаимоотношения с потенциалните клиенти. Служителите в сферата на обслужването на клиенти използват AI, за да рационализират взаимодействията, да разрешават запитвания по-ефективно и да подобрят цялостната удовлетвореност на клиентите.
Предприятията, които са внедрили чатботове с изкуствен интелект, споделят, че се справят ефективно с рутинни запитвания, като освобождават служителите за работа по по-сложни случаи. В областта на маркетинга и връзките с обществеността изкуственияj интелект помага да се идентифицират нови тенденции и възможности чрез анализиране на големи обеми данни. Той може да ускори изпълнението на задачи като проверка на тенденциите в сферата на SEO оптимизацията, изготвяне на съдържание, извършване на пазарни проучвания и планиране на пускането на продукти на пазара.
AI също така показва как съдържанието се приема в медиите, като спестява време и позволява на специалистите по връзки с обществеността да се съсредоточат върху творческата си работа, гарантирайки емоционална близост между крайния продукт и човешките възприятия.
Съвременните нарастващи киберзаплахи изискват постоянно внимание и бърза реакция. Изкуственият интелект помага, като анализира големи обеми от данни, разпознава модели и идентифицира проблеми в реално време. Това позволява на специалистите по IT и киберсигурност да се съсредоточат върху планирането и по-бързото реагиране на заплахите. AI може също така да автоматизира задачи като наблюдение на заплахите и справяне с първични инциденти, като освобождава експертите за по-сложни разследвания и решения.
AI се превръща в любимия ни асистент
Когато използваме изкуствен интелект на работното място, изграждаме нови умения и придобиваме нови навици. Докладът Work Trend Index Report, изготвен съвместно от Microsoft и LinkedIn, установява, че използването на генеративен изкуствен интелект (GenAI) се е удвоило през последната година, като трима от всеки четирима души вече използват AI на работното си място. За някои работни места подобни инструменти спестяват много време, като 90 % от потребителите отчитат тази полза. Проучванията показват, че когато потребителите усещат икономия на време от 11 минути на ден, те започват да осъзнават стойността на AI и да развиват навици за използването му.
Индексът на тенденциите в сферата на труда също така е в синхрон с тенденцията в LinkedIn, която сочи, че броят на членовете на платформата в световен мащаб, които са добавили умения за работа с изкуствен интелект в своите профили, нараства 142 пъти. Повече от половината от анкетираните младите хора, заявяват, че новите технологии са от съществено значение за решенията им за кариера, което показва, че уменията и достъпът до AI ще бъдат от съществено значение за привличането и задържането на най-добрите таланти в близко бъдеще.
Използването на корпоративни инструменти с изкуствен интелект повишава сигурността
Въпреки че 79% от ръководителите признават значението на AI за бизнеса, а 66 на сто от тях твърдят, че не биха наели човек без умения в областта на изкуствения интелект, в голяма част от организациите все още липсват официални стратегии за AI, което означава, че служителите използват свои собствени инструменти за AI на работното място.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.
Коментари