Този месец започна новоучреденият от УЕФА футболен турнир – Лига на конференциите. Той ще заеме трето място в йерархията на европейските клубни турнири след Шампионска лига и Лига Европа.
Форматът на новия турнир ще даде шанс на държави, които заемат по-ниски места в ранглистата на УЕФА, да имат повече представители.
Друг фактор за създаването на Лигата на конференциите е, че от сезон 2021/22, участниците в Лига Европа ще бъдат намалени от 48 на 32, колкото и ще са отборите в третия по сила турнир.
След като България се намира на 28-мо място в ранглистата на УЕФА, по регламент получава правото да бъде представена от три отбора, а именно: ЦСКА София (носител на Купата на страната), Локомотив Пловдив (2-ро място в Ефбет Лига) и дебютанта в Европа – Арда Кърджали, достигнал финала за купата и също така завършил на 4-то място в крайното класиране на Ефбет лига за последния сезон. И трите ни отбора ще започнат от втория кръг на квалификациите за Лигата на конференциите. Така накратко ще ви представим съперниците на родните ни отбори.
Отборът на ЦСКА може би изтегли най-лекия жребий за квалификациите, като ще стартира участието си следващия четвъртък (22 юли) срещу ФК Лиепая (Латвия). Българският отбор ще бъде твърд фаворит в своя първи мач от квалификациите.
Миналогодишният участник в Лига Европа ще домакинства в София на своя стадион „Българска армия“. При преминаване в следващия кръг мачът ще се играе на националния стадион „Васил Левски“.
И в двата случая е позволено да се приемат фенове на 50% от капацитета на дадения стадион. Предвид селекцията, която направиха армейците, и въпреки напускането на звездата на тима – Тиаго Родригес, те имат реален шанс да продължат напред без особени проблеми, съдейки и по класата на евентуалните им съперници.
Опонентът на ЦСКА не може да се похвали с особени успехи в европейските клубни турнири и са далеч от опита на армейците. Латвийците са стигали два пъти до втори квалификационен кръг на Лига Европа (2017/18, 2019/20), което е тяхното най-добро постижение. Те си осигуриха мястото във втория кръг от квалификациите на Лигата на конференциите след победа над македонския Струга с общ резултат от 5:2.
Интересно е, че общата стойност на играчите на ФК Лиепая е близо три пъти по-малка от тези на българския носител на купата. Най-разпознаваемото име в селекцията на Небойша Вигневич е бившият нападател на Бате Борисов – Михаил Гордейчук. Предстои да разберем дали новите попълнения на червените от стадион „Българска Армия“ – Йоан Бай, Яник Вилдсхут и Хамза Чaтакович, ще помогнат за подвиг на ЦСКА в Европа.
За разлика от колегите им от София, Локомотив Пловдив разбраха своя съперник още при тегленето на жребия и това ще е чешкият ФК Словачко. Чехите завършиха изненадващо на 4-та позиция в местната Първа Лига през миналия сезон и си осигуриха двубой с вицешампиона на България, който се представи на ниво в последните два цикъла на квалификациите за Лига Европа.
На Лаута се разделиха обаче с няколко ключови играчи, като титулярния страж – Мартин Луков, българския национал Момчил Цветанов, както и основния защитник Диниш Алмейда (всички си намериха отбори в чужбина). Въпреки това босът на пловдивчани – Христо Крушарски, заяви, че целите на неговия тим остават гонене на групите на Лигата на конференциите и шампионската титла.
От Локомотив реагираха бързо и привлякоха двамата централни защитници Крачун и Биков, както и завърналия се Милош Петрович. Към тях трябва да добавим и бившия страж на Байерн Мюнхен – Лукас Рейдър, и юношата на Черно море – Емил Янчев.
Много важна цел за отбора е и да бъдат задържани звездите Димитър Илиев и Бирсент Карагерен, за да могат да помогнат в преследването на групите на Лигата на конференциите.
Колкото до Словачко, капитанът и звезда на отбора – Михал Кадлец, показа респект към българския им съперник и заяви, че това е бил възможно най-тежкият жребий за тима от град Ухерске Храдище. Четвъртото място в чешкото първенство през миналия сезон е един от най-големите успехи за Словачко и това ги прави мотивирани все пак да стигнат възможно най-далеч в Лигата на конференциите.
Чехите ще летят директно от Бърно за Пловдив и се очаква да пристигнат с делегация от 55 човека, които ще бъдат настанени в хотел, далеч от центъра на града. Първият мач ще се играе в четвъртък (22 юли) от 20:00ч. на стадиона в парк „Лаута“.
Третият отбор, който ще представлява България в новосформираната Лига на конференциите, ще бъде Арда (Кърджали). Те заслужиха мястото си в квалификациите, след като се представиха повече от достойно през сезон 2020/21 г., завоювайки 4-то място в Ефбет лига и достигайки финала за Купата на България.
Амбициозният тим от Кърджали запази ядрото си от футболисти – добра новина за наставника Николай Киров, който не отрече, че съперникът им е доста класен. След жребия Киров заяви, че неговият екип работи по разузнаването на израелския тим.
Петкратните носители на титлата в Израел завършиха на незадоволителното за тях 4-то място в местния шампионат. От Апоел привлякоха цели 11 нови футболисти през лятото, като най-познато име е носилият екипите на Рома, Манчестър Юнайтед и Чарлтън – Давиде Петручи.
Израелците обаче вече могат да се похвалят с отстраняване на български отбор. През 2017 г. именно те спряха Лудогорец (Разград) в третия квалификационен кръг на Шампионска лига. Предстои да разберем дали Арда, водена от Спас Делев и Иван Коконов, ще успее да попречи на Апоел да отстранят втори български отбор в Европа за последните няколко сезона.
Първият двубой ще се играе на стадиона в Кърджали, който покри всички критерии на УЕФА за домакинство. Билетите за мача, който ще се състои също в четвъртък (22 юли), но от 21:00 ч. българско време, са почти продадени.
Така, поглеждайки отново към мачовете на родните отбори, можем да обобщим, че четвъртък ще е много важен за българския футбол. Всеки от трите ни отбора има шанс да даде добър старт на кампанията в Лигата на конференциите и да продължи напред.
Александър учи „Журналистика и масови комуникации“ в АУБГ. Фен е на спорта, а любимите му футболни клубове са ЦСКА и Манчестър Сити. Позитивен оптимист е, а това му помага да следва своите мечти.