Вечният въпрос в семейните отношения. И за съжаление главна причина за възникването на много спорове. Парите са тема, която лесно поражда напрежение. Те могат да накарат човек да се чувства много по-уверен в себе си, знаейки че е способен да осигури всичко нужно за семейството си, но могат и да го потиснат, създавайки му усещане за малоценност, в случай че не изкарва достатъчно.
И тук възниква големият въпрос – как да намерим перфектния баланс във връзката си, така че и двамата да се чувстваме добре? Ами просто е – всичко зависи от самите нас и нашите лични разбирания. Как ние ще се чувстваме щастливи във взаимоотношенията с партньора до нас.
Много от мъжете са с традиционните разбирания, че именно мъжът е главата на семейството. Следователно, финансите са изцяло негова отговорност и грижа. По този начин той се чувства полезен и удовлетворен от ролята си на “алфа”. В случай, че жената разбира тази необходимост на мъжа и няма нищо против да му повери подсигуряването на финансовата стабилност на семейството, то тогава този вариант би бил напълно ефикасен в една връзка.
Има и семейства, в които жената е амбицирана да гради професионална кариера и да получава високи доходи. Или пък вече го прави. В тази ситуация е важно мъжът да приема това и да не потиска своето достойнство. Знаейки, че и двамата се чувстват добре във връзката си, този тип взаимоотношения също може да бъде определен като сполучлив.
Напоследък все повече навлиза и друга концепция. И по-точно – равноправието между мъжа и жената. Или казано по-просто, каквото може единият, го може и другият. Тук се смята, че семейните задължения се разделят поравно между двамата, включително и работата. Тоест партньорите се стремят към това да изкарват сравнително еднакво високи доходи. Разбира се, решението трябва да е емоционално осъзнато и да не потъпква ничия гордост. Ако и двамата партньори се чувстват щастливи по този начин, то този вариант може да бъде изключително успешен за взаимоотношенията между двама партньори.
Изводът, който можем да направим, е, че въпросът “Кой трябва да носи парите вкъщи?” всъщност няма правилен отговор. И не подлежи на правила. Защото отговорът е в нас самите. В това как ние искаме да градим връзката си с любимия за нас човек. И в това просто да се чувстваме щастливи. Защото няма значение кой носи парите, а как те ни карат да се чувстваме.
Деси е завършила „Международен бизнес мениджмънт“ във ВУМ. Говори английски и немски език. Обича живота, вкусната храна и розовото. Определя себе си като мечтателка, вярваща в израза: „Има два начина да живееш живота си. Единият е, като мислиш, че няма чудеса, а другият – че всяко нещо е чудо.“ (Айнщайн)
Коментари