Освежаване, подновяване, нова баня, по-удобна всекидневна… ремонтите вкъщи често нямат точно начало и фиксиран край. Иска ни се да живеем в по-нов и модерен дом. Уви, всеки от нас осъзнава, че с месечната си заплата може да направи минимални ремонти, но не и мечтаната грандиозна промяна в своя дом.
Днес © Мустак ще се опита да ви помогне да направите това приключение, ако не по-приятно, то поне по-лесно и по-бюджетно. Ако сте решили да смените мебели, например, хубаво е да посетите не един, а повече магазини, за да съпоставите видяното, според цена/качество/дизайн.
Да предположим, че имате бюджет от 2000 лв. и трябва да подмените някои или всички мебели в спалнята си. Имате два варианта в тази ситуация:
1. Да си купите комплект: спалня, гардероб, нощни шкафчета и евентуално скрин или тоалетка. Като, разбира се, трябва да купим матрак отделно.
2. Да си купите по-хубава спалня и матрак, а в идните месеци да смените останалите мебели един по един. Така ще се вместите в бюджета, без да се налага да избирате най-нисък клас мебели.
Кой вариант ще предпочетете зависи само от вас, макар повечето да хора искат да си купят всичко наведнъж и да постигнат по-бързо желаното. Аз лично предпочитам да спестявам и всеки месец да си освежавам, докупувам неща, защото ми хрумват по-интересни идеи за интериора, допълнителни украшения, за които в повечето случаи не съм се сетила веднага след боядисването на стаята, например.
Това е просто пример, но нека да не се лъжем – най-скъпи помещения за ремонт са кухнята и банята. За тях наистина трябва да мислим с поглед в бъдещето. От това кое къде да се постави, какъв цвят да е плотът, за да се почиства най-лесно, какви панти да сложим – евтини или скъпи, какви да са ни уредите в кухнята… до това какви цветове плочки да сложим в банята, за да не стане затворена или демоде, особено в близките пет години.
А да не говорим и за подробностите относно и мебелите в банята – хем да са открити, за да поставим украшения, хем и да е прибрано, за да не задържат мръсотия…
Въпросите, които ни изникват и по време на самия ремонт, също са много. Затова бих посъветвала да си направите примерен списък с нещата, които искате да смените/ремонтирате и приблизителната им цена (като най-лесно можете да се информиране за нея в интернет).
Когато всичко е обмислено и записано някъде, ще действате без да се стресирате допълнително по време на домашните ремонти. Подобна разработка можете да направите още през зимния сезон, за да сте наясно какви цели ще гоните през по-топлите месеци, а и да имате време да организирате финансите си, които ще спомогнат постигането на вашите цели.
Филолог и учител по призвание, а в свободното си време – истински фен на танцовото изкуство. Това е Радостина, радостна и даряваща радост на околните! Може да я откриете из живописната Родопа, където „презарежда батериите“ и се диви на автентичната българска красота.