Хипократ, смятан за бащата на съвременната медицина, е казал: “Всички болести започват в червата”. В продължение на хиляди години, хората са ги пренебрегвали, но днес науката разбира, че микробиомът на червата е от решаващо значение за начина, по който функционират телата ни.
В човешките черва “живеят” трилиони микробни клетки. Чревните бактерии са толкова много, че превъзхождат собствените ни клетки. Тези микроорганизми съставляват микробиома – бактериалната общност, която влияе върху това как се усвоява храната, как се обработват хранителните вещества и как организмът взаимодейства с всичко наоколо. Околната среда в червата позволява на тялото да произвежда витамини, да предпазва от инфекции, да управлява метаболизма и да комуникира с всяка клетка.
Учените са изчислили, че около 70% от имунната система живее в микробиома на червата. Функцията на имунната система е да различава клетките на собственото ни тяло от други клетки. Ако тя прецени, че тялото е нападнато, предизвиква имунен отговор. В някои случаи този отговор е в резултат от храни или химикали от околната среда, известни като ендотоксини.
Възпалението е продължаваща свръхреакция на имунната система, която влияе на баланса на бактериите в червата и дори на целостта на чревната лигавица. Ендотоксините и нежелани бактериални продукти могат да навлязат през чревната лигавица в кръвта. Имунната система отново идентифицира тези вещества като чужди и атакува, причинявайки хронично възпаление.
Възпалението, което произтича от непрекъснати имунни атаки, намалява способността за усвояване на хранителните вещества, деактивира микробиома на червата, така че да не може ефективно да управлява метаболизма и засяга здравето на храносмилането.
Това състояние на дисбаланс се нарича дисбиоза. Тя може да се прояви по много начини, като газове, запек, диария, болест на Крон или колит. Други признаци на проблеми с микробиома са по-малко очевидно свързани с червата. Такива са: мозъчна мъгла или неспособност за фокусиране, болки в ставите, главоболие, кожни обриви. Ето как да подобрите здравето на червата си лесно, ефективно и без хапчета.
Пробиотични храни за стимулиране на добрите чревни бактерии
Пробиотичните храни имат живи бактерии, които зареждат червата. Богатите на пробиотици храни са: кисело мляко, кефир, кисели краставички, кисело зеле, ябълков оцет. Добавките могат да помогнат, но за да поддържа червата, пробиотикът трябва да заобиколи киселината в стомаха и да достигне до дебелото черво, където живеят полезните бактерии. А много от пробиотичните добавки на пазара не преминават през стомашната киселина. Храната работи най-добре за доставяне на пробиотици в тялото заради начина, по който се смила и усвоява.
Пребиотични храни за подхранване на чревния микробиом
Пребиотиците са храни с високо съдържание на пребиотични фибри, които захранват “добрите” микроби в червата. Пребиотични храни са: ленено семе, чиа, леща, грах, нахут и боб, пълнозърнести храни, аспержи, артишок, чесън и лук. Целта е всички микроорганизми в червата да живеят в хармония.
Техники за управление на стреса
Стресът може да повлияе и на микробиома. Постоянното наличие на високи нива на стрес допринася за лошото функциониране на червата. Техники, като дълбоко дишане, медитация, внимание и адекватна почивка, могат да помогнат.
Активност
Упражненията и физическата активност също помагат на червата и не само чрез поддържане на здравословно тегло. Ходене, колоездене, йога или плуване ще ви накарат не само да се движите, но и ще подобрят цялостното ви благосъстояние.
Вижте и още няколко начина да се погрижите за червата си
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.