Милиони хора страдат от различни форми на проблеми със съня. Един от трима възрастни страда от нарушение на съня, като безсъние, сънна апнея и нарколепсия. Липсата на сън води до цял списък от здравословни проблеми и се отразява негативно на тялото, мозъка, настроението и когнитивните функции. Когато започне да се стъмва, мозъкът произвежда и освобождава хормон, известен като мелатонин. Той е отговорен за регулирането на циркадния ритъм.
Въпреки това в някои случаи тялото не произвежда мелатонин в подходящите моменти или количества. Това е моментът, в който приемането на добавка с мелатонин или яденето на храни с високо съдържание на мелатонин може да бъде много полезно и необходимо за добра нощна почивка.
Мелатонинът е хормон, естествено произвеждан в епифизата и свързан с естествения циркаден ритъм. Този ритъм е естествен вътрешен процес на физически, умствени и поведенчески промени, които следват 24-часов цикъл и реагират предимно на светлина и тъмнина. Тъмнината задейства производството на хормона мелатонин, а светлината го спира, което помага да синхронизираме нашите часове на сън и бодърстване с нощта и деня.
Този цикъл гарантира, че даваме най-доброто от себе си и винаги осигуряваме последователна, качествена почивка. Но често някои наши навици увеличават излагането ни на светлина, блокирайки естественото производство на мелатонин в мозъка. Гледането на телевизия, работата на компютър и взирането в смартфоните произвежда неестествена светлина, която предотвратява производството на мелатонин.
Мелатонинът, произвеждан естествено в тялото, е известен като ендогенен мелатонин, а произвеждания в лабораториите – като екзогенен мелатонин. Естественото производство на мелатонин в мозъка намалява с възрастта, което прави добавката популярна за възрастни хора, които имат проблеми със заспиването. Мелатонинът не приспива човек, а улеснява тялото в неговия естествен циркаден ритъм, насърчавайки съня. Дозировката варира в зависимост от човека, но се препоръчва да започнете с най-ниската възможна доза. След това постепенно увеличавайте, докато намерите количество, което работи най-добре за подпомагане на заспиването с малко странични ефекти сутрин.
Приемането на по-висока доза мелатонин няма да ви помогне да спите по-добре. Мелатонинът не трябва да се използва с лекарства, които разреждат кръвта, лекуват диабет, кръвно налягане или потискат имунната система. Трябва да се избягва от хора, страдащи от депресия или деменция. Отнема му от 20 минути до 2 часа, за да подейства. Дозировката има огромен ефект върху времето за задействане. Всеки е уникален, уникално е и времето за абсорбиране на мелатонина при всеки.
Мелатонинът е сравнително безопасен, но продължителната употреба на добавки има няколко странични ефекти. Тези нежелани реакции включват чувство на замаяност през първите няколко часа от деня, главоболие. Ако приемането на мелатонин преди лягане не помага и проблемите със съня все още се появяват, спрете да използвате добавката и се консултирайте с лекар за други възможни средства.
Дори ако мелатонинът работи, се препоръчва да се опитате да заспите, без да приемате добавката за няколко нощи. Това намалява възможността тялото ви да изгради толерантност към добавката и ще избегнете бъдещи проблеми със съня. Бъдете внимателни, когато приемате мелатонин и винаги го правете под наблюдението на лекар.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари