Приемаме определени промени като типични за остаряването. Косата побелява, зрението се влошава, слухът отслабва. И разбира се, нивото на тестостерона пада. Можете да познаете, че страдате от тестостеронов дефицит, ако имате намалено либидо, еректилна дисфункция, умора, липса на мотивация, безсъние, депресия, намалена мускулна маса и наддаване на тегло. Но дори и намаляването на нивата му да протича без никакви симптоми, може ли да повлияе на продължителността на живота? Тук ще се постараем да дадем отговор на този въпрос.
Тестостеронът има много ефекти върху мъжката анатомия и метаболизъм. Той е отговорен за дълбокия глас, мускулната маса и здравите кости. Стимулира производството на червени кръвни клетки от костния мозък. Има решаващи ефекти и върху мъжкото поведение: допринася за агресивността и е от съществено значение за сексуалното влечение, за нормалната ерекция и сексуалната активност. Отговорен е за производството на сперма през целия живот. И накрая, но не последно място, влияе върху метаболизма на холестерола.
Производството на тестостерон започва много рано, обикновено в началото на седмата седмица от ембрионалното развитие. Нивата му остават високи през целия живот на плода, но спадат точно преди раждането и са малко по-високи при новородените момчета, отколкото при момичетата. При повечето млади мъже производството на тестостерон достига своя максимум на около 17-годишна възраст и нивата остават високи през следващите две до три десетилетия. Здравите млади мъже произвеждат около шест милиграма тестостерон на ден.
При някои мъже нивата му остават високи през целия живот, но при повечето те започват да спадат на около 40-годишна възраст с малко над 1% на година. Първоначално този спад е незабележим, но до 70-годишна възраст при някои мъже производството на тестостерон е с 30% под пика. Въпреки това нивата на тестостерон остават в нормалните граници при най-малко 75% от по-възрастните господа, поради което много мъже могат да станат бащи на деца на 80-годишна възраст, а и след това.
Клинично ниските нива на тестостерона са свързани с медицински проблеми, които намаляват продължителността на здравето и живота. Казано по-просто: ако имате по-малко тестостерон, може да живеете по-кратък живот. 20-годишен научен анализ показва, че мъжете с по-ниски нива на тестостерон, имат 23% по-голям шанс за смърт, отколкото тези с нормални нива на репродуктивния хормон. Дефицитът на тестостерон е индикатор за общо лошо здраве и развитие на болестни процеси. Рисков фактор за затлъстяване, метаболитен синдром и диабет тип 2, които са основни причини за сърдечно-съдови заболявания и смърт в световен мащаб.
Проучванията показват, че лечението на ниските нива на тестостерон подобрява здравословните проблеми, което може да увеличи дълголетието. По-високите нива на тестостерон допринасят за “по-млада” биологична възраст и насърчават здравословното стареене чрез забавяне на епигенетичното ускоряване на възрастта. Изводът: следете нивата си на тестостерон на всеки шест месеца, хранете се разнообразно, бъдете активни и казвайте по-често на близките си, че ги обичате.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.