Едно от най-лошите неща, които можете да направите за тялото си, е да не правите нищо. Заседналият начин на живот е голяма опасност за здравето и може да е по-сериозно отколкото си мислите. Обездвижването може да навреди на сърцето ви и да повиши риска от натрупването на излишни килограми, които причиняват възпаление. Може да е отговорно и за някои по-изненадващи ефекти върху сексуалния ви живот, настроението и кръвната ви захар.
В световен мащаб, един от всеки четирима възрастни не се движи достатъчно според Световната здравна организация. И дори да смятате, че сте активен човек, може би прекарвате повече време пред телевизора. Само 20 минути бързо ходене всеки ден може да намали риска от преждевременна смърт при неактивни хора с цели 16 до 30%. Показваме ви няколко плашещи странични ефекта от заседналия живот, които да ви вдъхновят да започнете да се движите всеки ден.
Настроението ви се влошава
Времето в седнало положение е силно свързано с неблагоприятни ефекти върху психичното здраве. Други видове заседнал начин на живот, като гледане на телевизия или игра на електронни игри, могат да увеличат риска от тревожност, да раздразнят централната ви нервна система и да предизвикат безпокойство. Екраните нарушават съня, причинявайки още повече безпокойство. Според някои изследвания кардиото може да повиши настроението ви също толкова ефективно, колкото предписаните антидепресанти.
Рискът от рак се увеличава
Заседналият начин на живот се свързва с излишни колограми, които значително увеличават риска от няколко вида рак. Хроничното локално възпаление, причинено от излишните мазнини, може да доведе до причиняващо рак увреждане на ДНК. Плюс това излишъкът от мастни клетки произвежда хормони, които водят до клетъчна пролиферация – процес, който кара клетките да растат и да се делят бързо. Около 30 до 40% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез промени в начина на живот, включително повишена физическа активност.
Нарушения в паметта
Мозъкът страда, ако се излежавате твърде дълго. Възрастните, които водят заседнал начин на живот са също толкова склонни да развият деменция, колкото и хората, които са генетично предразположени към това състояние. Стремете се към препоръчителните 150 минути на седмица активност, която ускорява сърдечния ритъм.
Кръвната захар се повишава
Дори и да имате здравословно тегло, нивата на кръвната захар могат да се повишат, ако седите на стол твърде дълго. Намаляването на седенето и кратките разходки са от полза за подобряване на регулирането на кръвната захар при диабет тип 2. Ако сте в преддиабетно състояние, загубата на 5 до 7% от телесното ви тегло и отделянето на време за упражнения, ще забави появата на диабет.
Сексуалният ви живот се забавя
Вашето неактивно поведение може да доведе и до сексуални проблеми в бъдеще. Мъжете с по-голям корем или талия са два пъти по-склонни да имат еректилна дисфункция. Също така тези, които преяждат пред телевизора, имат 29% по-ниска концентрация на сперматозоиди от мъжете, които не гледат телевизия.
Сънят ви не е пълноценен
Движението подобрява качеството на съня. Тези, които тренират, имат два пъти по-добър нощен сън, в сравнение с хората, които избягват фитнес залата. Повече от две трети от трениращите почти никога не са изпитвали симптоми, свързани с безсъние. От друга страна 50% от хората, които не спортуват, се будят през нощта.
Болките в гърба се влошават
Ефектът от прегърбването пред компютъра може да продължи и след работния ден. Седене от 4 часа без прекъсване може да увеличи натиска върху дисковете в долната част на гърба и да доведе до дегенерацията им, което води до болки. Ако променяте позицията си на всеки 15 минути, по-малко вероятно е да имате неблагоприятни ефекти върху дисковете си. И тук решението не е почивката, а движението. Само 25 минути аеробни упражнения могат да намалят усещането за болка в гърба с 28%.
В крайна сметка, не е нужно да отделяте огромно количество време, за да вдигнете задника си от стола. Ако графикът ви не позволява да тренирате през седмицата, правете го през уикендите. Всяко упражнение подобрява кръвното налягане, концентрациите на холестерол и метаболизма на глюкозата.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.