Събуждате се една сутрин и не се чувствате много добре. Насрочили сте тренировка с щанги или бягане в същия ден, но обмисляте да пропуснете, за да се съсредоточите върху възстановяването. Добра идея ли е това? Трябва ли да тренирате, когато се чувствате болни? Краткият отговор е: не.
Има три причини, заради които е добре да пропуснете тренировка поради заболяване. Ако имате температура над 40 градуса, редовно повръщате или имате диария. Упражненията в подобна ситуация могат да доведат до допълнително повишаване на вече високата ви вътрешна телесна температура, което само ще ви накара да се почувствате по-болни.
Изолираните пристъпи на повръщане или диария сами по себе си обикновено не са причина за пропускане на тренировка. Ако обаче го правите редовно, тогава от практическа гледна точка трябва да пропуснете. А и ще се изложите на риск от дехидратация. Друга насока относно тренировките, докато сте болни, е “правилото за врата”. Ако всичките ви симптоми са над шията (хрема, главоболие), тренирайте. Ако симптомите ви са под врата (болки в гърдите, болки в тялото, тежка треска), тогава пропуснете.
Ако се питате “Трябва ли да тренирам днес, след като съм болен?”, трябва да тренирате. Ако сте достатъчно зле, за да не спортувате, ще го разберете. Ако имате настинка, инфекция на синусите, лека температура, алергия, хрема, главоболие, приключило повръщане или диария, или просто не ви е добре, тренирайте. Причината да тренирате, дори когато се чувствате малко болни, е в името на поддържането на навика. Целта е да не дадете крачка назад в напредъка си. Последователността е ключова, за да станете по-силни.
Тренировката, когато не се чувствате добре, ще бъде трудна и вероятно няма да я очаквате с нетърпение, но точно като в работата ви, трябва да запретнете ръкави и да действате. Хубаво е обаче да промените малко тренировката си, за да не натоварвате тялото си твърде много. Поддържайте интензивността, но намалете обема.
Един от начините да поддържате интензивност, докато намалявате обема, е да вдигате същото тегло, което вдигате обикновено, но повторенията да са 2×5 или 3×3, вместо 3×5. Друг начин за поддържане на интензивност и намаляване на обема е да запазите същото тегло и схема на повторения при тежестите, но да пропуснете набиранията и кофичките.
Освен намаляването на обема в дните, в които не се чувствате добре, хубаво е да се откажете от всички HIIT сесии. HIIT тренировките повишават вътрешната ви телесна температура, а това не е препоръчително, когато се чувствате зле. За тичащите, поддържайте същата скорост, но намалете разстоянието.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Авторката на статията добре ли е? Знае ли на колко хора може да навреди?
Има много хора, които дават съвети, но самите те никога не ги изпълняват.
Как ще се спортува при една инфекция? Ами ако е Коронавирус? Колко маратонци загубиха живота си от него…
За диарията винаги има причина. Тялото губи много витамини и микроелементи. Да, ще направи тренировката човекът, и след 1-2 дни ще е парцал или ще се разболее. Тук отново трябва време за възстановяване, колкото и здрав да е трениращия.
Тялото има нужда от вътрешни сили, за да успее да се пребори. А тези сили ще се загубят при една тренировка.
В такива случаи тялото има нужда от покой!