Япония успешно изстреля първия си модул за изследване на Луната, след като няколко пъти отлагаше изстрелването заради неподходящи метеорологични условия. Ракетата носи на борда си спускаемия апарат SLIM, както и космическия телескоп XRISM, построен съвместно от Японската космическа агенция, NASA и Европейската космическа агенция.
Неговата задача е да изучава Вселената в рентгеновия диапазон на електромагнитния спектър. Телескопът ще замени повреденият през 2016 г. Hitomi и ще измерва рентгенова светлина от активни супермасивни черни дупки, разположени в центровете на някои галактики, за да помогне да разберем как тези обекти изкривяват околното пространство-време и как влияят на галактиките.
Успешното кацане на Луната ще направи Япония едва петата страна с подобно постижение и втората тази година, след като Индия успешно приземи “Чандраян-3” в близост до Южния полюс на естествения ни спътник. Досега това бяха постигали само Съветският съюз, Щатите и Китай.
Япония планира модулът SLIM (2,7-метров апарат) да навлезе в лунната орбита около три-четири месеца след днешното изстрелване и съответно да кацне в района на кратера Шиоли след не по-малко от шест месеца.
Любопитно е, че SLIM ще използва нова технология за прецизно кацане, която разпознава кратерите и опасностите при спускане, базирана на технологиите за лицево разпознаване. Гони се точност на кацане от 100 метра, като за сравнение през 1969 г. Нийл Армстронг и Бъз Олдрин разполагат с допустимо отклонение от 20 км.
Тежащият 2,3 тона рентгенов телескоп ще изследва черни дупки в далечни галактики поне три години.
DizzyRiders.bg е медия и общност за всички, които споделят емоцията от движението с различни превозни средства. За нас Движението е в кръвта ни.
Коментари