Втрисането, студените и топли вълни обикновено са симптоми на настинка и грип, които са следствие на висока температура. Но понякога може да ги усещате и без да сте болни. Това е наистина често срещано явление и има редица причини, поради които се случва.
Телата ни са оборудвани със сложни системи, които стриктно регулират телесната ни температура и я поддържат в здравословна зона. Когато нещо се намеси в този процес, това води до реакция.
Може да е признак за здравословен проблем, който трябва да се разгледа, особено ако се случва често. Възможно е да има връзка с инфекции, дългосрочни заболявания или проблеми с имунната система. В други случаи втрисането без температура не е повод за безпокойство. Разглеждаме всички варианти тук.
Студ
Най-честата причина за втрисане без температура е, че просто ви е студено. Кожата има специални рецептори, които усещат студа и изпращат съобщения до мозъка ви, които казват, че е време да се стоплите. Ако останете в студена среда, кръвоносните ви съдове и мускулите започват да се свиват, за да ограничат загубата на топлина и започвате да треперите.
Дехидратация
Дехидратацията се случва, когато тялото губи твърде много течности, поради изпотяване, повръщане или диария. В екстремни случаи дехидратацията води до спадане на телесната температура, което причинява втрисане.
Бактериални инфекции
Ако една бактериална инфекция не се лекува твърде дълго време, това може да доведе до необратими последствия. Обикновено втрисането не е единственият симптом на бактериалната инфекция. Пример е менингитът, който може да причини втрисане с или без температура, заедно със симптоми като схванат врат, чувствителност към светлина и звук и летаргия. Понякога хората с лаймска болест също съобщават за втрисане без температура.
Безпокойство или страх
Приливът на адреналин, когато сте уплашени или суперстресирани, може да ви накара да почувствате втрисане. Това е така, защото адренергичните нерви са част от верига от химически и електрически сигнали, които активират треперене на тялото ви, когато изпитвате безпокойство или страх. Хормоните на стреса могат да стеснят кръвоносните съдове, изпращайки кръв към областите на тялото, които се нуждаят най-много от нея, причинявайки спад на температурата на крайниците. Тази промяна в тялото може да причини треперене и втрисане. По същия начин, от силни положителни чувства също могат да ви побият тръпки.
Ниска кръвна захар
Ниската кръвна захар може да доведе до усещане на студ и треперене. Ако тялото ви няма достатъчно захар, то ще търси начини да се опита да получи повече енергия. Такъв начин е активирането на симпатиковата нервна система, което води до втрисане, изпотяване, сърцебиене и замъглено зрение.
Промени в кръвното налягане
Втрисане може да се случи при внезапно спадане на кръвното налягане. Когато кръвното налягане стане твърде ниско, органите не получават достатъчно кислород и хранителни вещества, което може да доведе до шок. Признаците му включват студена, потна кожа, учестено дишане и ускорен пулс.
Автоимунни заболявания
Някои автоимунни заболявания, като лупус или болест на Крон, могат да попречат на механизма за контрол на температурата на тялото. Втрисането е ранен признак на тези състояния.
Реакции към лекарства
Тръпките често се свързват с лекарствени реакции и понякога могат да бъдат признак на някои доста сериозни алергии. Лекарствата за диабет, общата анестезия за операция и лекарствата за химиотерапия са по-склонни да причинят втрисане. Някои хора изпитват втрисане след кръвопреливане, някои радиологични процедури или след спирането на антидепресанти.
Втрисането, което изчезва бързо и от само себе си, вероятно не трябва да ви притеснява. Но ако това състояние се връща често и продължава дълго, задължително се обадете на лекаря си.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.