Китайски учени създадоха ядрена батерия, която може да генерира енергия до 50 години без зареждане. Технологията, която използва радиоактивни изотопи на никела, ще бъде първата по рода си, която ще бъде достъпна за закупуване, съобщиха от компанията BetaVolt.
Според създателите на новата технология масовото производство на батерията ще започне още през 2025 г. Новият миниакумулатор получи името BV100 и е по-малък от монета – той е широк и дълъг 15 милиметра, а е дебел 5 милиметра. Батерията е в състояние да произвежда 100 микровата енергия.
„Ако бъде разрешено да се използва в устройства като смартфони, бъдещите поколения батерии няма да се нуждаят от презареждане“, казаха служители на BetaVolt, цитирани от LiveScience.
Ученият от университета на Флорида Хуан Клаудио Ниньо обаче е скептичен към тези съобщения. „Този размер означава, че има сравнително малки радиоизотопи и може да произведе само 0,01 процента от необходимото електричество. Със сигурност достатъчно за пейсмейкър или пасивен безжичен сензор. Но в сегашния му вид няма достатъчно заряд за захранване на телефона“, каза той пред LiveScience.
Той добавя, че ядрените батерии вече са добре позната технология. Разработени са в началото на 50-те години на миналия век и произвеждат енергия, когато радиоактивните изотопи се разпадат на други елементи. Докато радиоактивният елемент се разпада, батерията създава енергия.
Това означава, че ядрената батерия може да издържи десетилетия, така че се използва за захранване на самолети или научни станции, където оборудването понякога остава без надзор в продължение на няколко години. Използват се и за пейсмейкъри.
Батерията BV100 използва никел-63 като радиоактивен източник и е поставена между две ултратънки диамантени пластини, които представляват четвъртото поколение диамантени полупроводници.
Според компанията производител планът е за масово производство на батерии, а продажбата на по-голяма версия от един ват енергия се очаква още през 2025 г. Енергийната плътност в BV100 се оценява на 10 пъти по-висока от тази на литиево-йонните батерии.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.