Учени от Калифорнийския университет са установили, че хората, които имат нарушен сън на 30-те и 40-те години, може да имат повишен риск от деменция. Тоест могат да развият проблеми с паметта и мисленето, дори десетилетие по-късно.
„Все повече доказателства подкрепят връзката между качеството на съня и риска от деменция“, пишат учените. Резултатите от проучването са публикувани в професионалното списание Neurology.
Изследването включва над 500 души на средна възраст 40 години. Участниците са носили монитор за активност на китката в продължение на три последователни дни два пъти в рамките на една година, за да изчислят средната стойност.
Те са спали средно по шест часа, като са записвали времето, в което са заспивали, и времето, в което са се събуждали. Същевременно са попълвали и въпросник за качеството на съня. Общо 239 души (46%) съобщават за лошо качество на съня.
Въпреки че учените признават, че не е доказано, че тези, които спят лошо на 30 години, ще имат когнитивни проблеми, когато остареят, те са на мнение, че има „връзка“, която изглежда се основава повече на това колко дълбоко спи човек, а не колко дълго.
„Нашите открития показват, че качеството, а не количеството на съня е най-важно за когнитивното здраве на средна възраст. Разбирането на връзката между съня и познанието в ранните години от живота е от решаващо значение за разбирането на ролята на проблемите със съня като рисков фактор за заболяване“, казва водещият автор Юе Ленг от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.