Ходи ли ви се на спа? Ако отговорът е – много ясно, ето някои важни препоръки в света на изисканата спа релаксация. Независимо дали имате подаръчен ваучер за спа почивка от свои близки, или сами организирате уикенда си, е добре да знаете някои елементарни правила за СПА преживяването.
Едно от тях касае последователността на процедурите, за да не се окажете от хората, които влизайки в спа зоната се чудят откъде да започнат и често правят грешки. Разбира се, те едва ли ще са фатални, но все пак е по-добре да вземете повече ползи за здравето и доброто си настроение през този специален уикенд, нали така?
Душът преди всяка от процедурите е задължително условие. Не пропускайте тази стъпка като маловажна, дори и да сте се къпали в същия ден. Нека всеки в зоната е сигурен, че вие спазвате писаните или неписани правила.
И още нещо в тази връзка – оставете телефона на безшумен режим. За никого не е приятно да чуе мелодия на мобилен телефон, докато се опитва да релаксира. В крайна сметка всички сме избягали от града именно, за да се насладим на тишина и спокойствие.
Относно последователността на услугите – една от препоръките е да стартирате с хамам. Познат като турска баня, хамамът е идеален за почистване на кожата в дълбочина, защото отваря порите. Плюсът при него още е, че подобрява кръвообращението, влияе благотворно върху лимфопотока. Служител на място може да почисти тялото с натриване, след като кожата е предварително подготвена.
Подобен е ефектът и в парната баня, но там няма от т.нар. теляци, както си ги знаем от едно време. Но, да, хамамът може да бъде заменен с парна баня като начало на СПА преживяването. Най-важното правило в парната баня е да стоите в нея, докато се чувствате добре. Махнете бижутата си. Редувайте затопляне с охлаждане на тялото до 2-3 пъти.
Втората стъпка е да влезете в сауната, където температурата се вдига. Там загравянето е добре да продължи десетина минута, а охлаждането да е по-дълго. Ако не се чувствате добре да стоите в сауната, излезте преди десетата минута. Тъй като температурата се усеща най-добре, когато сме легнали, не се колебайте да заемете пейката. Ако трябва, изчакайте или поне вдигнете краката на пейката, за да е по-малка температурната разлика между главата и тялото.
Ако СПА-то предлага и леден душ и сте склонни да опитате от него, давайте като редувате със затопляне в сауната. Последният сеанс трябва да е затопляне. Не бързайте да си тръгвате след това. Завършете СПА пътешествието в зоната за релакс. Вземете си слушалки, за да се отпуснете с любима мелодия. И да нямате, в стаята ще има приятна музика, в най-добрия случай и чай, защото приемът на течности е от изключително значение, следа като тялото се е изпотило.
Комбинирайте СПА зоната с масаж, за да се насладите на истинска релаксация. Масажите могат да бъдат класически, но дори такива, при които се прави дренаж, са много подходящи, за да завършите СПА пътуването.
Ако мястото, в което сте отседнали, предлага и солна стая – чудесно. Това може да е най-най-първата процедура, на която да се отдадете. Зарежете представите, че солните стаи са само за малките деца и че вътре е пълно със сополови малчугани. Все пак сте на СПА уикенд, а не в кварталната солна стая. Благотворното влияние на солните стаи се постига с микроклимата, който се създава в тях, близък до този в солните пещери и морето. Близо 80 на сто от микроелементите, съдържащи се във въздуха, се съдържат и в кръвната ни плазма и това обяснява защо солните стаи са толкова добри за здравето ни.
Съвет – не преяждайте преди СПА процедури. Не е добре да сте пили и алкохол непосредствено преди това. Температурите са сериозни и не са за подценяване, особено ако страдате от високо кръвно налягане, имате някакви алергии и пр.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…