Правнучката на британски полицай твърди, че е идентифицирала Джак Изкормвача – сериен убиец, всял ужас в Лондон от XIX век, съобщи АФП. Според Сара Бакс Хортън, която е потомка на полицай, участвал в разследването, Джак Изкормвача е производителят на пури Хаям Хаямс. Той е бил алкохолик и епилептик.
След травма състоянието му се влошило до степен да не може повече да работи. Според Хортън Хаямс редовно биел съпругата, като мислел, че тя му изневерява. Арестуван бил след като напада и собствената си майка с брадва.
Сара Хортън излага тезата си в книга, която ще бъде публикувана през август. Тя я представя пред в. „Sunday Telegraph“. Свидетели са описали мъж на около 30 години с изкривена ръка и свити колене. Сара Хортън открила медицински данни, според които Хаям Хаямс, който през 1888 г. е бил на 35 години, е претърпял травма, която му е пречела да „огъва или разтяга“ лявата си ръка, както и че е имал проблеми с коленете и е страдал от тежка форма на епилепсия с редовни припадъци.
От август до ноември 1888 г. в Лондон са убити най-малко шест жени, припомня БТА. Медицинските данни, събрани в няколко приюта, показват, че влошеното физическото и психическото състояние на Хаямс съвпада с периода на убийствата.
Сара Хортън стига до заключението, че здравословното състояние на Хаямс, изострено от алкохолизма му, го е подтикнало към убийства. Те престават в края на 1888 г., приблизително по времето, когато Хаямс е обявен от полицията за „скитащ луд“. Следващата година той е затворен в приют за психично болни.
Авторитетният специалист по Джак Изкормвача Пол Бег подкрепя тезата, като я определя като „добре проучена“ и „добре написана“. Преди няколко години учени от университетите в Ливърпул и Лийдс стигат до заключението, че Джак Изкормвача е Аарон Космински, евреин емигрант от Полша, който работи като бръснар и е смятан за един от основните заподозрени. Теорията му, основана на ДНК, обаче беше оспорена.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…