Чували сте за “мръсния ден” или “cheat day”, нали? Това е популярен термин сред фитнес маниаци, бодибилдъри и голям брой холивудски звезди.
Понятието идва от английското “cheat” (“мамя”) и по своята същност е отклонение от конкретен хранителен режим. Идеята за “мръсен ден” съществува от десетилетия.
Спазвате хранителния си режим шест дни, порциите и калориите ви са под контрол, а всички “вредни” храни са извън менюто ви.
Тогава идва седмият ден. Денят за бургери и пържени картофи, за тортата, която чака толкова дълго в хладилника, за всички малки и големи изкушения, на които сте точили лиги. Това е денят, в който забравяте за вината и хранителните задръжки.
Но запитвали ли сте се някога какво се случва с тялото ви, когато го претоварите с въглехидрати, мазнини и захар? Ако нямате здравословни проблеми и прибягвате до вредните храни само от време на време, нищо лошо няма да ви се случи.
Здравият организъм знае как и може да се саморегулира. Но имайте предвид, че вие му оказвате немалко влияние, действайки стриктно шест дни и отдавайки се на безразборен гуляй на седмия.
Плюсовете:
- Според някои теории, мръсните дни подпомагат загубата на тегло чрез увеличаване производството на хормона лептин, който засилва метаболизма. По този начин тялото започва да гори повече калории след консумация на по-голямо количество храна.
- “Мръсният ден” се свързва най-вече с удовлетворението, което носи. Тогава се увеличава производството на допамин. Възможността да се насладите на любимите си ястия и храни от време на време, със сигурност ще ви помогне по-дълго да устоявате на различни вкуснотии и да се придържате максимално към хранителния си режим.
- Много често, хората, следващи дълго време стриктна диета, имат занижени нива на гликоген в мускулите. Това може да доведе до по-бързо настъпване на умора и да окаже негативно влияние върху тренировките. “Мръсният ден” подпомага възстановяването нивата на гликоген чрез увеличаване броя на консумираните калории и въглехидрати. Така тялото получава необходимата му енергия.
Минусите:
- Метаболизмът ви наистина има вероятност да се забърза, но поемайки твърде голямо количество вредни храни, той едва ли ще успее да се справи с всичко. Смята се, че преяждането засилва метаболизма с не повече от 3-10%.
- От друга страна, за да преработи ястията с високо съдържание на захар, панкреасът ще започне да произвежда големи количества инсулин, което води до подуване на стомаха. По-големите порции храна имат нужда от повече време за смилане, което е причина за по-дългия престой на гадна храна в стомаха, а оттам и до подуване, газове и болки.
- Някои хора започват да “живеят” само за “мръсния ден” или го превръщат от ден в начин на живот. Подобно поведение е крайно нездравословно и може да доведе до сериозни хранителни разстройства.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.