“Деколонизирането” на начина на хранене добива все повече популярност и се превръща в нещо като социално движение. В Instagram съществуват хиляди публикации, носещи хаштага #decolonizeyourdiet.
Но премахването на колониалното влияние от менюто не означава само отказ от пицата, пастата и бургерите. Важното е да познавате историята на мястото, в което живеете и хранителните навици на населението, обитавало това място.
Колонизацията е процес, свързан не само с разширяване на територии, но и с размяна на много информация. Част от нея е познанието за хранителните системи. Доказателствата сочат, че традиционните хранителни системи са се справяли с лекота с влошените здравословни състояния, преди те да се превърнат в проблемите, които виждаме днес.
В миналото хранителните навици са били устойчиви и насърчавали здравословния начин на живот. В днешно време начинът ни на хранене зависи до голяма степен от политиката на държавата, в която живеем, от това кое е модерно и кое не е и не на последно място от доходите ни. Повечето хора не се замислят от коя част на света са продуктите, които купуват, а още повече разчитат на консерви и силно преработени храни, защото се приготвят по-лесно и издържат по-дълго време.
Какво е “деколонизиран” режим на хранене? Това е пълното премахване на чуждото влияние що се касае до начина на хранене. Включва местни плодове, зеленчуци, месни деликатеси и подправки. Включва дълбоката признателност към земята, на която живеем и към храната, която идва от нея.
“Деколонизирането” на начина на хранене не е тенденция, това е начин на живот, който изисква да се вгледаме в историята на предците ни, да подкрепяме местните производители и да разчитаме само на храната, дадена ни от родното ни място.
Какви са ползите от този начин на хранене? Повечето местни продукти и ястия не са случайни. Те са свързани с историята, с климата и допринасят за цялостното здраве и благосъстояние на коренното население. Сред ползите от консумацията на местни храни са приемът на по-малко калории, яденето на повече сезонни продукти и най-вече усещането за по-дълбока връзка с корените ни.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари