Рязката смяна на хладно време с високи температури отново постави на изпитание хората с хронични заболявания, особено на сърдечносъдовата система. Тя е стрес за всички, но при здравите организмът се адаптира по-лесно.
Хипертонията е едно от заболяванията, които изискват повече внимание в жегите. “При топло време човек се поти, кръвоносните съдове се разширяват. Първият съвет към хипертониците е да поемат повече течности за компенсация – поне 1,5 л на ден, а най-добре 2 л”, казва кардиологът д-р Зоя Кунева. Под течности се разбира и водата, и напитките, но се изключва алкохолът.
При високо кръвно човек не бива да се излага на пряко слънце. Ако се налага излизане, нека да е преди 11 ч. или след 17 ч., а ако не може да се избегне.
От Министерство на здравеопазването пък напомнят, че ако Вие или човек до Вас се почувства зле:
- Опитайте се да намерите помощ, ако се чувствате замаян, отпаднал, неспокоен или изпитвате силна жажда и главоболие; преместете се на хладно място възможно най-бързо и премерете телесната си температура;
- Починете си незабавно на хладно място, ако изпитвате болезнени мускулни спазми, най-често в краката, ръцете или корема, в много случаи след продължителни упражнения през горещите дни; пийте рехидратиращи разтвори, които съдържат електролити; потърсете медицинска помощ, ако крампите, предизвикани от горещината продължат повече от един час.
Ето и няколко полезни съвета в горещото време.
1. Приемайте течности
Пийте повече вода. Важно е да се приема достатъчно от нея, тъй като с дишането и изпотяването в топлото време се губят много течности, които трябва да се набавят. Айрянът, както и соковете също са напитки, които можем да предпочетем в жегата. Специалистите отбелязват, че посягането към алкохола е лоша идея. Бирата също не е подходяща за топлото време през деня, оставете я за по-вечерните часове. Газираните и студените напитки не са препоръчителни.
2. Лека храна
Хубаво е храненето да бъде по-често в по-малко количество през деня, да няма прехранване, да няма консумация в горещините на меса, които са тлъсти; да няма пикантни храни. Колкото повече сме се нахранили, толкова повече топлина ще се образува вътре в нас. За предпочитане е да наблегнем на салати, свежи зеленчуци, свежи плодове.
3. Без голяма температурна разлика между вън и вътре
Голямата температурна разлика е абсолютно противопоказна, тя е стресова за организма. Специалистите съветват да не допускаме разлика между температурата в стаята и навън повече от четири – шест градуса.
4. Навън: леки дрехи и шапка
Хубаво би било в най-топлите часове на деня да не прекарваме много време навън. В жегите е добре да носим леки дрехи, да не са стегнати по тялото, по възможност да са от естествени материи, както и да са със светли цветове. Добре е на главата, когато се излагаме на слънце, да има шапка, която да ни предпазва, а не трябва да забравяме слънцезащитния крем, както и да хидратираме кожата си.
Вижте пълния списък с 10 полезни съвета как да се справим с жегата
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.