Може би ви притеснява някакъв особен обрив, неразположение след тренировка или главоболие, което не изчезва. Независимо дали от любопитство или от притеснение, инстинктивно посягате към телефона или лаптопа, надявайки се, че едно бързо търсене в интернет ще ви помогне да разберете какво се случва.
Живеем в епоха на незабавен достъп до всякаква информация и сме свикнали тя да е на една ръка разстояние. Но търсенето на симптоми онлайн, особено без консултация с лекар, може да доведе до пълна дезинформация и неоснователно безпокойство.
Най-големият недостатък на онлайн самодиагностиката е различното качество и надеждност на информацията. Всеки може да публикува съдържание онлайн, което увеличава шансовете да бъдете подведени. Дори най-надеждните приложения и уебсайтове за проверка на симптомите не разполагат със специфичните за всеки пациент генетична история или начин на живот, за да се направи информирана диагноза. Много физически и психически здравословни състояния имат припокриващи се симптоми, което може да ви обърка допълнително.
Някои ключови думи, като “главоболие” и “болка в гърдите”, могат доста често да покажат ужасяващи резултати. Прекарването на часове в четене за реални или въображаеми болести може да нанесе и емоционални последици. От друга страна, може да се почувствате успокоени, а всъщност да страдате от нещо, което наистина е животозастрашаващо. Това може да доведе до забавяне на лечението и да ви изложи на риск от лоши здравословни резултати.
Киберхондрията е болестна тревожност, подобна на хипохондрията, която се характеризира с прекомерно използване на интернет за изследване на симптоми или медицински състояния и повишено ниво на тревожност. Други признаци, че изпитвате киберхондрия, включват подозрението, че диагнозата, която сте получили от здравен специалист, е неправилна, както и повишено ниво на стрес и тревога. Киберхондрията може да попречи на ежедневните ви дейнсти и на психическото ви състояние.
Това не означава, че трябва да спрете да се допитвате до интернет относно въпроси, свързани със здравето. Но търсенето на медицинска информация в мрежата трябва да допълва, а не да замества консултацията с лекар. Изслушването от медицински експерт е напълно различно изживяване от това да прекарвате часове в интернет форуми, сеещи всевъзможни здравни съвети и диагнози.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.