Повечето от нас са се сблъсквали с противоречиви чувства в един или друг момент. Например, знаете, че пиенето на твърде много алкохол е вредно за вашето здраве, но си поръчвате трета водка. Пропускате фитнеса след изморителен работен ден, въпреки че цените здравето си и искате да спортувате повече.
След това чувствате вина или срам, защото действията ви противоречат на основните ви убеждения или ценности. Този психичен феномен е известен като когнитивен дисонанс и се появява, когато сме изправени пред неудобството да поддържаме две вярвания, нагласи или ценности, които си противоречат.
Терминът “когнитивен дисонанс” е измислен от психолога Леон Фестингер през 1957 г. Фестингер го използва, за да обозначи чувството на психологически дискомфорт и несъответствие между когнициите. Дисонансът е психологически конфликт, при който вярванията или ценностите на индивида не съответстват на неговото поведение, причинявайки вътрешен дистрес. Това не е диагноза, а по-скоро е модел на мислене и е резултат от това как работи човешкият ум.
Когнитивният дисонанс се появява, когато вашето мислене, отношение, поведение или предишни интернализирани послания са в конфликт с вашето поведение или нова информация, с която трябва да се примирите. Когнитивният дисонанс може да възникне и когато се опитвате да избегнете конфликт или чувствате натиск да приемете определени културни или обществени норми. Примерите:
- Когато вярвате, че вашата мъжественост е свързана със способността ви да осигурите финансова сигурност на вашето домакинство, но влизате във връзка, в която не сте основният печеливш.
- Когато сте отгледани с вярата, че мъжете трябва да бъдат твърди, силни и неемоционални, но това противоречи на вашите истински чувства и поведение.
- Когато искате да се храните по-здравословно, но залагате на бързото хранене, защото е по-удобно и достъпно, въпреки че се срамувате от това.
Преживяването на когнитивен дисонанс може да ви накара да потискате емоциите си или да отричате чувствата си. Може да причини стрес и чувство на неадекватност и да повлияе на настроението, поведението и вземането на решения. Депресията и тревожността могат да бъдат често срещани, когато сте изправени пред екзистенциални кризи от необходимостта да пренастроите ценностите си.
Когнитивният дисонанс може да причини и проблеми във взаимоотношенията. В някои случаи обаче може да има положителен ефект, защото дава възможност за личен растеж и развитие, подтиквайки хората да преоценят своите вярвания и ценности.
Колкото повече се съсредоточаваме върху собствените си нужди и желания, толкова по-вероятно е да намалим този дисонанс, защото нашето поведение, мислене и чувства постоянно ще бъдат в съответствие едно с друго. Ако все пак усетите, че всичко излиза извън контрол, и се борите, да се справите, или изпитвате депресия или тревожност, потърсете помощ от специалист.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.