Стресът е отговорът на тялото на негативни фактори, като прекомерно физическо или емоционално натоварване.
Той може да се породи както от малки трудности в ежедневието на хората, така и от по-големи тежки събития, като развод, загуба на близък или на работно място.
Стресът има огромно негативно влияние върху здравето и качеството на живот на хората, като може да допринесе за редица заболявания, депресия, по-ниска мотивация и концентрация. Ето няколко полезни съвета за справяне с него.
1. Първото нещо, което можем да направим, за да намалим негативното влияние на стреса, е да се отървем от вредните ни навици, като прекалена употреба на алкохол и тютюнопушене, които често са следствие от прекомерно напрежение. Тези дейности привидно намаляват симптомите на стрес в началото, но водят до по-високи нива на тревожност в дългосрочен план.
2. След като сме се отървали от вредни навици, е препоръчително да подобрим диетата си с по-балансирана и богата на витамини и минерали. Много добро влияние в борбата със стреса са храни богати на витамин C, витамини B-комплекс, както и такива богати на магнезий. Такива храни са например рибата, ядките, зеленолистните растения и цитрусовите плодове.
3. Редовните тренировки също са ключов фактор за намаляване на тревожността. Аеробни тренировки, като упражнения с тежести, бягане и йога, са прекрасен метод за справяне с напрежението, тъй като се отделят ендорфини, които служат като естествени субстанции за подобряване на настроението и намаляване на нивата на стрес.
4. Ограничаването на излагане на събития, които предизвикват тревожност важно. Голяма част от хората си поставят трудно постижими цели за прекалено кратък период от време. Поставянето на приоритети и изграждането на стриктен график, както и търсенето на странична помощ, могат да бъдат ключови при разрешаването на този проблем.
5. Практикуването на разнообразни методи за релаксация може да има много обещаващи резултати при битката със стреса. В днешно време човек има избор от многобройни направлявани медитации, голяма част от които са достъпни за всеки и напълно безплатни. Други методи, които можем да проучим, са дълбокото диафрагмено дишане и прогресивното отпускането на мускулите ни.
6. Много често се фокусираме върху редица неща, които не са под наш контрол. Това води до смазващи чувства на напрежение. В такива ситуации е добре да се фокусираме върху това, което можем да контролираме, докато приемаме нещата отвъд контрола ни, такива каквито са.
Станислав е роден и израснал в Благоевград. Студент по „Бизнес администрация“ и „Журналистика и масови комуникации“ в Американския университет в България, на когото съвсем скоро предстои дипломиране.