© Мустак
  • НАЧАЛО
  • Любопитно
    • Наука
    • Факти
    • Шоубизнес
  • Животът
    • Здраве
    • Дом
    • Във форма
    • Стил
    • От първо лице
  • Ти и тя
    • Горещо
    • Лично
  • Свободно
    • Кино/ТВ
    • Книги
    • Музика
    • Спорт
    • Fun
  • Man’s world
    • Мото
    • Техно
  • Хумор
    ХуморShow More
    Бай Тошо
    Из “Бай Тошо” от Иво Сиромахов
    22.05.2023
    остаряваш
    8 признака, че остаряваш
    06.04.2023
    футболисти
    Кой е най-слабият футболен отбор на света?
    02.02.2023
    Как да оцелееш, ако имаш комшии идиоти?
    Как да оцелееш, ако имаш комшии идиоти?
    08.04.2022
    кокошка
    Пентагонът проверява кокошка за шпионаж
    12.02.2022
  • Игра


© Мустак© Мустак
Търси
  • НАЧАЛО
  • Любопитно
  • Животът
  • Ти и тя
  • Свободно
  • Man’s world
  • Хумор
  • Игра
© "Меломан БГ" ЕООД
високопротеинова диета
Във формаЖивотът

Отслабва ли се по-лесно с високопротеинова диета?

Страхил Иванов
Страхил Иванов 10.07.2023
Сподели във:

Сред много от трениращите и хората, които се опитват да отслабнат, съществува схващането, че по някаква причина протеинът не може да се преобразува и съхранява като мазнини от тялото и в следствие – излишъкът от прием на белтъчини не влияе на тялото така, както му влияе излишъкът от въглехидрати и мазнини.

От този начин на мислене произлиза и идеята, че с високопротеинова диета човек може да постигне по-бързо и лесно отслабване, а ако целта му е да покачи мускулна маса или да запази телесоложението си – няма как да натрупа мазнини, ако се храни предимно с белтъчини.

Само че нещата не стоят съвсем така…

Преобразува ли се излишъкът от протеин в мазнини?

Преди всичко трябва да уточня нещо много важно за това как тялото реагира на начина на хранене, без значение какъв е той.

Тялото не знае и не се интересува коя и каква част от приетата храна е „излишък“. С приема на храна – цялото количество от нея се озовава в храносмилателната система. Коремът няма специални сензори и клапи, които да се задействат и затворят, когато приемем някакво определено количество храна, нужна на тялото да се поддържа, а останалото „излишно“ количество да препрати някъде другаде.


Цялата храна, която приемем, без значение протеинова, въглехидратна и т.н., се озовава в корема, където се обработва, извличат се от нея хранителните вещества и се препращат към различните части и органи на тялото, за да продължи да функционира то нормално. А излишъкът от тези вещества се складира като запас от мазнини.

Може би знаеш, че протеинът също така се изгражда от химически съединения, наречени аминокиселини. Темата за тях е обширна, но за целта на тази статия е достатъчно да кажем, че има различни видове аминокиселени и някои от тях тялото може да преобразува в глюкоза (кръвна захар), която от своя страна може да се преобразува в мазнини.

Така че схващането, че протеиновата храна не може да се преобразува в мастни запаси, е невярно. Ако приемаме излишък от нея – повече, отколкото е нужно на тялото, има вероятност този излишък да се превърне в запас от енергия за по-късно – т.е. в мастни отлагания.

Тялото

Защо се смята, че с високопротеиново хранене се отслабва по-лесно?

След като разбра, че протеинът всъщност няма магически свойства, който да му позволяват да нарушава законите на термодинамиката, може би се питаш на какво се основава вярването, че с подобно хранене по-лесно се изгарят мазнини и по-трудно се трупат такива, при покачване на мускулна маса?

Поддръжниците на тази теория се осланят на заключенията от поредица изследвания, които се уповават на 3 механизма, с чиято помощ високопротеиновите диети уж улесняват борбата с излишните мазнини:

  1. Анаболизъм: Протеинът се използва за изграждане на мускулна маса. Мускулният растеж е изключително тежък, изискващ много енергия от тялото, процес. А повече изразходена енергия означава повече изгорени мазнини или съотвено – по-малко натрупани такива, защото не остана излишък от вещества, който да ги образува.
  2. Термичен ефект на храната (TEF): Протеинът има по-силен термичен ефект спрямо другите макронутриенти, което значи, че тялото гори повече калории за обработката на протеина, отколкото за тази на въглехидратите и мазнините. Калориите са енергия, така че заключението е същото: повече изгорена енергия – по-малко проблеми с мастните запаси.
  3. Засищане: Чистият протеин засища по-добре спрямо същото количество приети въглехидрати или мазнини. По-лесно засищане означава по-малко приета храна и сваляне на калорийния прием, което е предимство, ако не следиш калориите си, но искаш да отслабнеш.

Проблемът (без да навлизам в сложни подробности) е, че изследванията, които свързват тези 3 механизма с по-лесното изгаряне на мазнини при високопротеиново хранене, не са проведени достатъчно ясно, коректно и контролирано, нито пък показват недвусмислени доказателства за теорията си, за да може да им се вярва…

В допълнение към техническите пропуски при определяне условията на провеждане на изследванията, субектите в тях сами контролират енергоприема си за деня и сами докладват резултатите си, вместо да бъдат строго контролирани от специалисти. Това прави репортите изключително съмнителни и неточни, а изследването – ненадеждно.

Освен това много от изследваните субекти (в някои случаи близо 40%) не успяват да завършат успешно изследването и се отказват, поради физиологични проблеми или физическа невъзможност, защото количеството протеин на ден, което трябва да приемат, е непосилно за тях.

В някои случаи дневният прием на протеин в изследванията стига от 3 до 4.4 г/кг тегло, при положение, че нормалната препоръчителна консумация е около 1.8 г/кг до 2.5 г/кг.

Ако 4.4 г протеин на килограм тегло не ти звучи много – напомням ти, че става въпрос за количество чист протеин, а не за тегло на протеинова храна.

Ако вземем за пример 80-килограмов мъж – следвайки изследването, той би трябвало да приема 352 г чист протеин на ден. За сравнение – в една пържола от 150 г пилешко месо, която е чудесен източник на белтъчини, се съдържат само 42 грама чист протеин.

Така че, изследванията, на които се обосновава идеята, че с високопротеиново хранене по-лесно се горят или по-трудно се трупат излишни манзини, са не само лошо организирани, но и условията им са физически невъзможни за поддържане от много от субектите, а следователно – и за повечето обикновени хора, които евентуално биха опитали този начин на хранене за постигане на определен резултат.


Какво казва точната наука по въпроса?

За щастие има и едно – две добре проведени, контролирани и надеждни изследвания, на които можем да се облегнем, за да си отговорим на въпроса „отслабва ли се по-лесно с приема на повече протеин?“.

Тези изледвания се провеждват в специални лаборатории – контролирана среда за субектите, в която се следят строго както приетите, така и изгорените от тях калории и всички релевантни по темата процеси, протичащи в тялото през това време.

С две думи – по-точен и надежден начин на изследване от това няма.

Проследяват се субекти, разделени на 3 групи, приемащи съотвено 5%, 15% или 25% протеин като част от калорийния си прием за деня, като в същото време поддържат огромен калориен излишък от 40% (т.е. приемат 40% повече калории, отколкото изгарят).

И в двете изследвания не се забелязва разлика в количеството натрупани мазнини от субектите в различните групи, без значение, че са приемали различно количество протеин.

Освен това 5% група натрупва по-малко количество чиста мускулна маса спрямо другите две, но пък количеството натрупана маса между 15% и 25% групи е г/д еднакво.

Същото се отнасяло и за повишеното изгаряне на енергия – 5% група показвала значително понижена термогенеза, но пък тази при 15% и 25% групи била общо взето еднаква.

Накратко – изследванията показвали, че няма особен смисъл да се увеличава количеството приет протеин за деня над средната, препоръчителна дневна доза, защото положителните ефекти от това увеличение били незначителни до никакви.

В подкрепа на тези изследвания съществува и метаанализ, който също стига до заключението, че при еднакъв брой общо приети калории, високопротеиновото хранене не води до повишено изгаряне или понижено натрупване на мазнини, в сравнение с хранителен режим с нормални количества протеин.

протеини

В заключение…

Надеждните, добре контролирани изследвания по темата показват, че стига да се приема достатъчно протеин с всяко хранене и като цяло през деня (~ 1.8 г/кг), няма полза от допълнителното му увеличение. Нито за метаболизма, нито за композицията на тялото.

Натрупването или изгарянето на излишни мазнини се диктува главно от общия енергиен баланс (колко калории приемаме и колко калории горим), а не от приема на протеин и неговото количество.

Страхил Иванов
Страхил Иванов

Страхил Иванов е един от най-успешните фитнес треньори в България, помогнал на хиляди хора да променят живота си чрез по-добро хранене и тренировки. Той стои зад Facebook страницата Fit with Strahil и фитнес блога Fitbg.net.


Коментари

Свързани: диета, отслабване, протеини, тяло, фигура
Страхил Иванов 09.07.2023 10.07.2023
Предишна Мисията невъзможна: Пълна разплата - част първа Приеми мисията и спечели кинонаграда от “Мисията невъзможна: Пълна разплата – част първа”
Следваща Мач на Надеждата Къде ще гледаме благотворителния “Мач на Надеждата” на Стилиян Петров?
Коментирай

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ ДНЕС

Убийствен пъзел Х
Готов ли си да наредиш “Убийствен пъзел X” и да спечелиш?
щастлива в леглото
Как да я направиш по-щастлива в леглото?
Секс
Защо жените не достигат оргазъм?

СТАНИ АВТОР

Стани автор в Мустак

НАЙ-НОВИТЕ

Учени: бащите трябва да вечерят с децата си!

Учени: бащите трябва да вечерят с децата си!

Ferrari

Форсираме с “Ferrari” в кината от януари

щастлива в леглото

Как да я направиш по-щастлива в леглото?

ПОСЛЕДВАЙ НИ

Facebook Like
Twitter Follow
Instagram Follow

ВРЕМЕТО

София
18°
Варна
18°
Пловдив
21°
Бургас
20°

НЕ ПРОПУСКАЙ

Учени: бащите трябва да вечерят с децата си!
ДомЖивотът

Учени: бащите трябва да вечерят с децата си!

Виктор Любомиров 04.10.2023
Как да преборим мигрената?
ЖивотътЗдраве

Как да преборим мигрената?

Рада Манчева 29.09.2023
ябълковият оцет
Във формаЖивотът

Имат ли допирни точки ябълковият оцет и загубата на тегло?

Весела Ангелова 27.09.2023
Плюсовете и минусите на високопротеиновия режим на хранене
Във формаЖивотът

Плюсовете и минусите на високопротеиновия режим на хранене

Весела Ангелова 25.09.2023
Учени откриха природен лек за рака на простатата
ЖивотътЗдраве

Учени откриха природен лек за рака на простатата

Рада Манчева 22.09.2023
Във формаЖивотът

Как да се избавите от “любовните дръжки”?

Весела Ангелова 21.09.2023
© Мустак

© Мустак е мъжката зона, която диктува правилата и дава думата на силния пол. Това е мястото на джентълмените от XXI век. Те спортуват, флиртуват, забавляват се… живеят на пълни обороти. Те шофират, обичат, печелят и губят! Те са съпрузи, бащи и приятели!


Нашите автори
Контакти
Условия
Реклама
Партньори

  • 10te.bg
  • Vkusi.me
  • Meloman.bg
  • Huligankata.bg

© “Меломан БГ” ЕООД            

Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?