С напредването на възрастта промяната става една от най-забележимите константи в живота ни. Вече нищо не е както преди и организмът ни ни го напомня чрез всичките си налични методи, което пък се отразява най-вече върху тялото.
Контролът върху теглото бавно, но славно ни се изплъзва и това по никакъв начин не зависи от мотивацията или усилията ни. Основните и най-осезаеми промени са свързани с атрофия на мускулите, намаляване на костната плътност и значително забавяне на метаболизма, което често е и причина за наддаването на килограми и по-трудното им сваляне с увеличаването на годините.
След 30-годишна възраст организмът започва да губи мускулна тъкан. Мускулите, черният дроб, бъбреците и други органи постепенно загубват някои от основните си клетки или най-кратко казано – атрофират. Костите стават по-крехки, губят някои от своите минерали и започват да намаляват плътността си.
Кръвното налягане постепенно започва да се покачва, което се дължи на това, че кръвоносните съдове започват да губят еластичност. Тонусът на мускулите спада и на човек са му необходими доста повече движение и упражнения.
От първо и най-голямо значение за тези изменения имат хормоните. Наддаването започва, когато нивата на тестостерон намаляват, което е много често срещано. Освен това, инсулиновата резистентност на тялото се променя с течение на времето.
Неспособността ни да се справим с глюкозата нараства с възрастта. Това влияе не само върху мерките ни, но и на много други функции, на способността за използване на енергия и в крайна сметка – на поддържането и изграждането на мускули.
Загубата на мускулна маса е един от най-сериозните фактори, който води до забавяне на метаболизма. Мускулната маса е най-големият консуматор на глюкоза в цялото тяло.
Ако човек не успява да задържи мускулната си маса с напредване на възрастта, то тогава консуматорите на глюкоза намаляват. Глюкозата пък се превръща в мазнини. В резултат на това организмът спира да обработва въглехидратите така, както го е правил на младини.
Начинът на живот също играе огромна роля. С напредването на възрастта обикновено закуската става доста обилна, за сметка на активността и енергията, които намаляват. Колкото по-често се храним, толкова по-често повишаваме нивата на инсулина и толкова по-често подлагаме организма си на изпитание.
От друга страна възрастните са с 29 % по-малко активни от младите хора. Те изгарят много по-малко калории и съответно по-трудно свалят килограми.
Прочитайки това сигурно си мислите, че вече сте обречени да се превърнете в дебели и разплути чичковци. Категорично не е така!
Ако полагате грижи за тялото си от ранна възраст, горепосочените процеси със сигурност ще се отложат във времето. Ако пък едва сега започвате, трябва да сте двойно по-мотивирани и да изненадате природата.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.